Alanud on uus aasta ning lubaduste andmise aeg on käes. Rahulolematus oma keha suhtes võib tabada meid kõiki. Muutusteks on just see õige aeg ning pidev dieeditamine ja treeningutest vaid mõtlemine on möödanik. Käes on aeg alustada algusest ja õigesti.

Kuid kuidas siis? Kuidas saada toonuses keha? Kuidas kaotada liigsed kilod? Kui palju peab üldse trenni tegema ja mida sööma?

Ega siin ühest vastust polegi, aga kõige tähtsam on võtta vastu otsus ja sellest kinni pidada. Esimene samm: tee endale selgeks, mis on sinu eesmärk! Mis tulemuseni soovid sa jõuda? Kui endal oskused puuduvad, otsi endale personaaltreener, kes sulle kehaanalüüsi koostab, millega saad teada oma:

  • keha bioloogilise vanuse
  • rasvaprotsendi ning rasvade jaotumise sinu erinevatel kehaosadel
  • sinu rasvavaba kaalu
  • põhiainevahetuse ning päevase soovitusliku kaloraaži
  • juhised kaalu muutmiseks

Kindlasti on mõistlik mõõta ära ka oma keha ümbermõõdud. Miks on see kõik vajalik? Väga lihtne. Sa pead teadma, kus oled sa oma kehakoostisega praegu, et saaksid panna paika eesmärgid, kuhu tahad jõuda. Tee kehaanalüüsi iga 4 kuu tagant, et näha muutuseid. Suvaliselt kaalu alla võtta ja ainult kaalunumbrit taga ajades püsivaid tulemusi ei saa. Vaata üle oma päevane kaloraaž ehk palju sa mida sööd ning kirjuta see mõnda aega üles, et sinu personaaltreener saaks sind ka toitumise osas aidata.

Järgmiseks, nii naljakas kui see ka pole, osta endale õiged treeningiriided. Oleme näinud küll, kuidas mõned inimesed trenni tulles näevad välja kui kodus diivanilt tõusnud. Peaaegu nagu pidžaama seljas, mis pärast väikest treeningkoormust on läbimärg ja ütlen ausalt, see ei näe väga hügeeniline ega esteetiline välja. Treeningriided peavad olema funktsionaalsed, õigest materjalist ning õiges suuruses. Naiste puhul, ei tohi mainimata jätta ka õiget treeningrinnahoidjat.

Okei, ütleme, et kogu see algus on tehtud. Mis edasi?

Wellness coach Mailys

Personaaltreener koostab sinu eesmärke ja võimalusi arvestades sulle individuaalse treeningkava, mida järgides on tulemused juba ette määratud. Tulemused saavad puudulikud olla vaid siis, kui sinu mindset ei ole kooskõlas sinu soovidega –  sa valid valesid valikuid toidulauale ning jätad trennid vahele. Sellega sa petad ennast ja oma personaaltreenerit. Kui libastud siis tunnista seda ja liigu edasi nii, et neid libastumisi rohkem ei tuleks. Kui sa seda ei tee, siis on tulemuseks jälle see, et üks aasta on möödas ja oled täpselt samas situatsioonis, kus täna.

Hea on ka see variant, kui personaaltreener reaalselt hoiab “kätt pulsil”. Ehk iga nädal kontrollib sinu toitumist ja kaalunumbrit. See paneb sind rohkem pingutama ja oma lubadustest kinni hoidma.

Aga kuidas ma tean, mida süüa?

Keegi pole öelnud, et toiduvalik kehakaalu muutmiseks on lihtne. See võtab ikka tükk aega, et saada aru, kuidas teadlikult ja õigesti toituda. Kõige olulisem on meeles pidada, et rasva kaotamine nõuab kalorite defitsiiti, mis tähendab vähem kalorite tarbimist, kui sinu keha vajab, nii et salvestatud keharasv kasutatakse selle asemel energiaks. Kui on aga soov lihast kasvatada, siis see nõuab kalorite ülejääki, mis tähendab, et uue lihaskoe tekkimiseks kulub rohkem kaloreid, kui sinu keha vajab. Ka selles osas saab teha personaaltreeneriga diili, et ta tuleb sinuga poodi kaasa ja aitab sul aru saada, millised on need toidud, mis aitavad sul eesmärkideni jõuda ning valmistab sulle toiduplaani just nendest toiduainetest, mida sa vajad ja sööd.

Lõpetuseks

Anna endale võimalus ja ära ütle kunagi, et sa ei saa või et sa ei jõua. Tulemuste saamiseks ei pea trennis iga päev käima. Arvesta, et 80% rasva kaotamisest on seotud toitumisega ja vaid 20% treeningutega. Oluline on teada, palju sa midagi sööd. Seniks, kuni sa veel ei tea, kuidas teadlikumalt toituda, loe oma päevast kaloraaži.

PS! Järgmistes blogpostitustes jagan Sinuga 2-päevast tervislikku ning tasakaalustatud menüüd ning vaatame üle, millised toitained toetavad kaalulangetamist kõige paremini. Lisaks jagan Sinuga oma lemmikuid treeningriiete brände ning vaatame, kus spordipoodides on hetkel kõige parem valik.  

Inspiratsiooniks toon välja 3 lahedat fitnessi guru, keda tasub oma motivatsiooni hoidmiseks Instagramis jälgida:

Valentinalequeux https://www.instagram.com/valentinalequeux/

Helena Mang https://www.instagram.com/helena.mang/

Lauren Simpson https://www.instagram.com/laurensimpson/